اطلاعات عمومي وب

رابط كاربري مترو (Metro User Interface)

(مترو يك نام كد داخلي براي زبان طراحي مبتني بر نقاشي خط است كه توسط مايكروسافت ابتدا براي استفاده در ويندوز فون 7 ايجاد شده بود. اولين استفاده از چهارچوب مترو مانند نقاشي خط به مايكروسافت انكارتا 95 و اِم اِس اِن 2 برمي گردد كه سپس در محصولاتي مانند ويندوز مديا سنتر و زون نيز استفاده شد. سپس چهارچوب مترو در سيستم عامل موبايل مايكروسافت (ويندوز فون)، داشبورد بروزرساني ايكس باكس 360 و ويندوز 8 تكامل يافت.

 

يك نسخه از خانواده فونت Segoe با نام Segoe WP كه به طور اختصاصي توليد شده، به عنوان فونت اصلي همه عناصر تايپوگرافي طراحي سايت استفاده مي‌شود. مايكروسافت در نمايشگاه كامپيوتكس تاييد كرد كه ويندوز 8 از رابط كاربري مترو الهام خواهد گرفت. مايكروسافت همچنين اصول طراحي مترو را به محصولات و سرويس‌هايي نظير ايكس باكس 360 و ويندوز لايو براي يكپارچه سازي و متمايز كردن رابط كاربري محصولات و سرويس‌هايش اضافه كرد.)

سبك جديد رابط كاربري مترو، يكي از كليدي ترين و مهم ترين ويژگي هاي ويندوز فون 7 است. در حال حاضر، اغلب افراد مي دانند كه اين رابط كاربري، توسط مايكروسافت در تمامي محصولات مورد استفاده قرار مي گيرد، كه فلگشيپ (Flagship) ويندوز 8 نيز از اين قاعده مستثنا نيست. بنابراين، رابط كاربري مترو در طراحي سايت براي مدت زمان طولاني وجود خواهد داشت و بهتر است كه دقيق تر به آن بپردازيم و بيش از قبل آن توجه كنيم.

ويژگي هاي اين رابط كاربري

اصول كار، ساختار، دستورالعمل ها و مشخصه هاي پايه.

مترو، موارد استفاده و ...

مترو را مي توان به عنوان زبان طراحي مايكروسافت تعريف كرد. اين رابط كاربري، مفهوم و طرحي جديد است كه به جهت تغيير ساختار و سيستم اجرايي صورت گرفته است و همچنين به عنوان طرحي براي تعامل بين كاربران و دستگاه الكترونيكي تعريف مي شود.

اصول پايه ساختاري و ظاهري آن از سيستم هاي اطلاعاتي گره هاي (Node) حمل و نقل قرض (تعامل چندين عضو مختلف براي بهبود و انجام كامل مراحل انتقال) گرفته شده است. عناصر گرافيكي و نوشته هاي اين سيستم به شرايط خاصي نياز دارند: قابليت خوانايي بسيار بالا و قابليت بصري اطلاعات دريافتي، عدم وجود مزاحمت ها و حواس پرتي هاي غيرضروري، مشاهده ي واضح و روشن تمامي عناصر خارجي.

در حالت ايده‌آل ، فردي كه طراحي سايت مي كند بايد توانايي اين را داشته باشد كه به سرعت و به وضوح تمامي اطلاعاتي كه در آن ارائه شده است را به درستي درك كند و تمامي اطلاعات و علائم را بپذيرد و اقدامات لازم را انجام دهد. ظاهر آن بايد لذت‌بخش، واضح و به نفع كاربر باشد. براي بيش از ي كسال، نمايندگان شركت مايكروسافت دائماً درباره ي مفهوم و ويژگي هاي رابط كاربري جديد مشورت كرده اند.

با توجه به اين كه سخنراني هاي متخصصين در اين زمينه بسيار شبيه به يكديگر هستند، اطلاعات دريافتي با دقت تمام تهيه شده و توسط شركت‌هاي دولتي به تأييد رسيده است و از طرفي ديگر، در دنياي مدرن، اين امر كاملا طبيعي و رايج است. با وجود اين رابط كاربري، شنوندگان ارتباط خود را با طراحان و نويسندگان از دست مي دهند؛ بلكه آنها تنها يك كپي را مشاهده مي كنند. مردم همواره سعي مي كنند تا اين امر را با برگزاري سخنراني هاي زنده با نويسندگان برقرار نگه دارند. بنابراين، شركت مايكروسافت ترجيح مي دهد رابط كاربري جديد خود را با شعار " زبان جديد طراحي" معرفي كند.

 

منبع : http://generalinfo1.parsiblog.com/Posts/67/


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۴۱:۴۷ توسط:گرگ سفيد موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :